Editura Economică Editura Economică
Nu aveți produse în coș

Despre Editura Economică Noutăţi În pregătire
Catalogul Editurii Economice
Ştiri Contact
Despre Editura Economică Noutăți În pregătire
Catalogul Editurii Economice
Știri Contact
✅  Produsul a fost adăugat în coş
Colecţii
înapoi
Modelarea proceselor economico-industriale
Modelarea proceselor economico-industriale
Preț 27 lei
[ carte epuizată ]
ISBN 973-709-055-1
An apariție 2004
Nr. de pagini 472
Format 14x20
Culoare interior negru
Legătorie broșat
Copertă carton mediaprint
Anvelopă nu
Semn de carte nu
Limba română
Alertează-mă când este pe stoc  
Descriere

     Societatea umană parcurge în prezent un proces marcat de o dinamică fără precedent a schimbărilor. Tiparele sunt refuzate cu consecvență în toate domeniile de acti­vitate.

     Putem afirma că asistăm în toate domeniile vieții economico-sociale la mutații profunde care marchează prezentul și viitorul celei mai evoluate dintre speciile care populează planeta albastră. Fiecare persoană sau orga­nizație se află într-o cursă continuă, menită să îmbună­tățească standardele vieții economico-sociale.

     În acest context, furați de tăvălugul neiertător al timpului și schimbărilor, ne punem adesea, poate în mod retoric, întrebarea: încotro trebuie s-o luăm?

     Uneori răspunsul este unul simplu, dictat de rațiuni etice, estetice, sociale sau materiale. Alteori complexitatea situației depășește puterea de discernere elementară, bazată pe bun-simț și instinct practic, a individului sau a grupului de persoane angrenate în soluționarea problemei.

     În aceste din urmă situații, asemenea navigatorului rătăcit în furtună, căutăm cu fervoare un mijloc, un instrument sau o idee care să ne lumineze calea. Este de dorit ca acesta să fie precis și operativ, obiectiv și garantat, sigur și de necontestat. Credem cu tărie că un asemenea instru­ment nu poate fi decât unul matematic.

     Ce poate fi mai cert decât expresia axiomatică 1 + 1 = 2 sau decât afirmația potrivit căreia drumul cel mai scurt dintre două puncte este linia dreaptă? Nimic!

     Credem cu tărie în această afirmație și de aceea încercăm prin această lucrare să trecem în revistă o parte din arsenalul de mijloace pe care cercetarea operațională le pune la dispoziția celor interesați de rezolvarea cât mai exactă a unor probleme complexe prin intermediul modelării economico-matematice.

Autorii 

Descarcă oferta
  Lista autorilor / cărților
  Informații despre livrare
 
PlatiOnline MasterCard Visa
    Cărți din aceeași categorie

Matematici generale și elemente de optimizare: teorie și aplicații, ediția a treia An apariție 2011
Nr. pagini 852
Format 19x25,5
Preț 120 lei
Serii Fourier. Transformata Laplace An apariție 2003
Nr. pagini 192
Format 17x24
Preț 25 lei
Introducere în măsurarea diversității: teorie și aplicații An apariție 2011
Nr. pagini 390
Format 17x24
Preț 60 lei
Matematică: teste-grilă pentru admiterea în învățământul superior An apariție 2007
Nr. pagini 352
Format 17x24
Preț 55 lei
Librărie domenii și subdomenii
Librărie

Reviste științifice

Logo PlatiOnline Visa & MasterCard