Editura Economică Editura Economică
Nu aveți produse în coș

Despre Editura Economică Noutăţi În pregătire
Catalogul Editurii Economice
Ştiri Contact
Despre Editura Economică Noutăți În pregătire
Catalogul Editurii Economice
Știri Contact
✅  Produsul a fost adăugat în coş
Colecţii
înapoi
Companii transnaționale: managementul resurselor umane integrat pe baza competenței
Companii transnaționale: managementul resurselor umane integrat pe baza competenței
Preț 40 lei
Adaugă
ISBN 978-973-709-321-9
An apariție 2007
Nr. de pagini 328
Format 17x24
Culoare interior negru
Legătorie broșat
Copertă carton mediaprint
Anvelopă nu
Semn de carte nu
Limba română
Descriere

Lucrarea surprinde impactul companiilor transnaționale asupra managementului resurselor umane din întreprinderile autohtone, vizând atingerea următoarelor obiective: analiza fenomenului globalizării și a rolului pe care întreprinderile transnaționale îl au în cadrul acestui amplu proces; cunoaș­terea particularităților întreprinderilor transnaționale în general și a manage­mentului resurselor umane din cadrul acestora în special; analiza efectelor pătrunderii companiilor transnaționale pe piața din România și a impactului asupra competitivității firmelor autohtone din perspectiva managementului resurselor umane integrat pe baza competențelor; creșterea continuă a compe­titivității întreprinderilor autohtone prin creșterea competenței profesionale, plecând de la modelul companiilor transnaționale.

În ce privește definirea conceptului de globalizare, ca și în alte cazuri, există o diversitate de puncte de vedere, pe care autorul le prezintă, prin care se înscrie și acela că „globalizarea este un proces de integrare a piețelor de bunuri, servicii, capitaluri și chiar mâna de lucru", în care intensificarea schimburilor se datorează în mare măsură întreprinderilor transnaționale din statele cele mai dezvoltate.

Autorul acordă o mare atenție implicațiilor și efectelor pe care globalizarea le are asupra pieței muncii.

Este subliniat faptul că procesul de globalizare prezintă atât avantaje, cât și dezavantaje, astfel că există susținători, cât și entități care se opun globalizării. Autorul argumentează faptul că acest proces este unul ireversibil, iar cei care se opun manifestă în general rezistență la schimbare datorită următoarelor cauze: interesul personal îngust, înțelegerea incompletă sau eronată a procesului schimbării, evaluarea diferită a situației, intoleranța față de schimbare și a altor puncte de vedere contrare propriei viziuni, neîncrederea în inițiatorii schimbării.

Tratarea problematicii privind „întreprinderea transnațională” pornește de la ideea exprimată de autor că forța promotoare fundamentală a globalizării este întreprinderea transnațională.

Descarcă oferta
  Lista autorilor / cărților
  Informații despre livrare
 
    Cărți din aceeași categorie

Globalizarea firmei An apariție 2006
Nr. pagini 352
Format 14x20
Preț 34 lei
Economia și dreptul Uniunii Europene An apariție 2022
Nr. pagini 286
Format 17x24
Preț 52 lei
Euro, ediția întâi An apariție 2003
Format 17x24
Preț 15 lei
Mecanisme de convergență și coeziune An apariție 2005
Nr. pagini 152
Format 14x20
Preț 15 lei
Librărie domenii și subdomenii
Librărie

Reviste științifice